Przedszkole dobre dla dziecka?
Kiedyś dzieci były wychowywane przez rodziców, i szły do szkoły w wieku 7 lat. Obecnie obowiązkowa jest edukacja od szóstego roku życia. Niektórzy rodzice posyłają swe dzieci jeszcze wcześniej do żłóbka a potem do przedszkola. Czy wczesna edukacja pomaga dziecku w prawidłowym rozwoju?
Edukacja przedszkolna od wczesnych lat dziecięcych ma zarówno swoje wady jak i zalety. Do zalet należy zaliczyć przede wszystkim możliwość nawiązywania społecznych kontaktów z rówieśnikami co ma niebagatelne znaczenie dla naszej pociechy, ponieważ uczy się zachowania w grupie. Jest to szczególnie ważne, kiedy nasze dziecko jest jedynakiem. Socjalizacja przedszkolna pomaga również w późniejszej edukacji. Dzięki prostym grom i zabawom dziecko uczy się zwykle liczyć, poznaje literki co przyspiesza późniejszą naukę szkolną. Tym co przemawia na korzyść rozwiązania, jakim jest posyłanie dziecka do przedszkola jest także opieka, która pozwala rodzicom na pracę zawodową. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle istotne.
Wadą przedszkola jest natomiast oderwanie dziecka od życia rodzinnego. W dawnych czasach to zwykle babcie i dziadkowie zajmowały się swoimi wnukami, uczyły je liczyć, rozpoznawać literki, a także, a może przede wszystkim rozpieszczały. Posyłanie dziecka w obce miejsce może mieć negatywne skutki emocjonalne, i nie korzystnie wpływać na rozwój przedszkolaka. Wszystko zależy od danego dziecka. Jeden przedszkolak z radością przystosuje się do codziennych zajęć i leżakowania, a inne dziecko może tęsknić za rodzicami i przeżywać rozłąkę. Z tego powodu należy dobrze przemyśleć wysłanie dziecka do takiej placówki.
Co jednak zrobić kiedy nasze dziecko boi się rozłąki, a my jednak jesteśmy zmuszeni by posłać je do przedszkola? Dobrym wyjściem wydaje się w tej sytuacji stopniowe przyzwyczajanie pociechy do danego przedszkola, tak aby mogło oswoić się z miejscem oraz rówieśnikami. Wszystkie przedszkola prowadzą zazwyczaj usługę zwaną klub malucha, która pozwala rodzicom na zostawianie dziecka w przedszkolu na określony czas (np 2 godziny). Jest to dobry sposób, aby powoli i bezstresowo przyzwyczaić dziecko do codziennego chodzenia do przedszkola. Pierwszego dnia możemy zostawić dziecko pod opieką klubu malucha na godzinę, kolejnego dnia na 2 godziny, a później np na 4. Pozwoli nam to zorientować się jak dziecko oswaja się z otoczeniem i rówieśnikami. Jeśli jednak w żaden sposób nie możemy przekonać dziecka do przedszkola pozostaje oddanie go pod opiekę prywatnej opiekunki, lub oddanie pod opiekę niezawodnej i kochającej babci. Wybór należy do rodzica, ale dziecko musi ten wybór zawsze zaakceptować ponieważ zarówno przedszkole jak i klub malucha, może być dla naszej pociechy traumatycznym przeżyciem. Warto zatem zaoszczędzić dziecku takich nerwów.
--Stopka
Autor: Marek Tokarzewski IGNS.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz