czwartek, 3 lutego 2011

Masaż dziecka według metody Shantala - mgr Maria Fraczek

Masaż dziecka według metody Shantala - mgr Maria Fraczek

Jak wykonujemy masaż u małego dziecka? Chcesz się dowiedzieć? Przeczytaj ten artykuł.

Masaż jest sztuką leczenia znaną już od starożytności, lecz niedocenianą i mało rozpowszechnioną. A przecież dotyk i pieszczoty z okresu niemowlęcego mają wielki wpływ na przyszłość dziecka, jego emocje i stosunek do świata.



Masaż wpływa na pogłębienie więzi emocjonalnej między dzieckiem i rodzicami. Maluszek masowany przez swoich najbliższych czuje się kochany i pewniejszy siebie. Natomiast rodzice cieszą się, że potrafią dobrze zajmować się swoją pociechą. Warto też wiedzieć, że często taki kontakt pomaga kobietom będącym w depresji poporodowej w szybszym powrocie do zdrowia.



Dobry dotyk we wczesnym dzieciństwie daje dziecku poczucie własnej wartości, uzdalnia je też do radzenia sobie w trudnych sytuacjach.



Masaż rozpoczynamy od klatki piersiowej, następnie masujemy ramię, przedramię, dłoń (po czym drugą rękę masujemy w takiej samej kolejności jak pierwszą), brzuch, nogi, stopy oraz plecy maluszka. Całość kończymy masażem twarzy i wykonujemy ćwiczenia rozluźniające.



Klatka piersiowa



Obie ręce kładziemy na środku klatki piersiowej dziecka. Rozciągając je masujemy ciało malucha od środka na zewnątrz tak, jakbyśmy przygładzali kartki książki. Ręce pracują w przeciwnych kierunkach po obu stronach jednocześnie.



W drugiej części masażu obie ręce pracują krzyżując się. Zaczynamy od lewej strony dziecka. Prawa ręka osoby masującej przechodzi przez klatkę piersiową, wchodzi na prawe ramię dziecka, natomiast lewa ręka schodzi z lewego ramienia dziecka, ześlizgując się przy końcu ruchu małym palcem po jego szyi.



Ramiona i przedramiona



Dziecko kładziemy na prawym boku. Lewą ręką trzymamy delikatnie prawą rękę dziecka. Prawą ręką obejmujemy bark dziecka i tworzymy pierścień posuwający się wzdłuż ramienia. Palcami lewej ręki obejmujemy ramię dziecka tworząc bransoletę. Kierunek ruchu jest z góry na dół od ramienia do dłoni. Obie ręce wykonują ruch śrubowy i okrężny dookoła ramienia.



Ręce



Ręce dziecka od podstawy do palców masujemy kciukami. Zginamy rączki malucha i wykonujemy ruch uciskający, przepychający krew we wszystkich palcach. Drugie ramię, przedramię oraz dłoń masujemy tak samo po odwróceniu dziecka na przeciwny bok.



Brzuch



Zaczynamy od podstawy klatki piersiowej i żeber. Dłonie układamy prostopadle do ciała niemowlęcia i przesuwamy w dół jego brzucha. Falowym ruchem rąk masujemy jamę brzuszną dziecka. Następnie masujemy brzuch przedramieniem.



Nóżki



Nóżki masujemy tak samo jak ręce. Ręce tworzą bransoletę i jedna za druga schodzą do stopy dziecka. Ręce pracują przeciwstawnie, wykonują ruch śrubowy od uda do stopy i zatrzymują się na poziomie kostki. Na koniec masujemy stopy dziecka kciukami, a potem całą dłonią.



Plecy



Plecy niemowlęcia masujemy w trzech etapach.



I etap: plecy masujemy z góry do dołu zaczynając od karku dziecka, a kończąc na jego pośladkach. Głaszczemy plecy jednocześnie dwoma rękami, posuwając się od jednego do drugiego boku.



II etap: głaszczemy plecy dziecka jedną ręką. Ręka bliższa nóżek dziecka stabilizuje jego pośladki, a druga ręka (ułożona poprzecznie) głaszcze od góry do dołu całe plecki.



III etap: masaż wykonujemy wzdłuż pleców do stóp. Lewa ręka wykonuje ruch od góry do dołu. Nie zatrzymując się na wysokości pośladków dziecka kontynuuje ruch przez całe nogi aż do pięt. Prawą ręką trzyma w tym czasie nóżki dziecka.



Masaż twarzy



To ostatni etap masażu. Dziecko kładziemy na plecach na kolanach rodzica, twarzą do góry.



1. Dłońmi ułożonymi na środku głowy dziecka głaszczemy na boki schodząc do barków.



2. Ośmioma palcami głaszczemy dziecko od środka czoła na boki aż do skroni.



3. Kciukami masujemy nos, brwi i zewnętrzne kąciki oczu, aż do kącików ust. Potem wracamy kciukami po policzkach do skroni.



4. Nos głaszczemy kciukami z góry do dołu.



5. Kciukami masujemy nos po bokach do kącikach ust, po policzkach wracamy do czoła dziecka.



Masaż należy zakończyć następującymi ćwiczeniami:



1. Chwytamy obie ręce dziecka i krzyżujemy ramiona na klatce piersiowej. Następnie otwieramy je i powracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.



2. Jedną nogę dziecka w okolicy kolana i łokieć po przeciwnej stronie krzyżujemy ze sobą tak, by kolano stykało się z łokciem. Ćwiczenie powtarzamy na drugą stronę.



3. Uginamy w kolanach nogi maluszka i chwytamy go za stopy. Krzyżujemy je doprowadzając do brzucha, a następnie prostujemy i oddalamy od siebie.



WAŻNE ZASADY



Masaż Shantala można wprowadzić od pierwszego miesiąca życia dziecka.



Stosuje się go profilaktycznie u dzieci zdrowych, jak również u tych z opóźnionym rozwojem psychoruchowym i z porażeniem mózgowym.



Masaż małego dziecka powinno wykonywać się na podłodze na kolanach osoby masującej. Duże dzieci masujemy na materacyku, zawsze w dobrze ogrzanym pomieszczeniu.



Oliwkę do masażu przed przystąpieniem do niego trzeba ogrzać w dłoniach.



Masażu nie powinno się wykonywać bezpośrednio po posiłku, lecz przynajmniej godzinę po nim.



Nie masujemy dziecka, kiedy jest chore, ma gorączkę lub zmiany skórne.



Wątpliwości dotyczące stanu jego zdrowia trzeba zawsze skonsultować z lekarzem.

--
Stopka

Mgr Maria Fraczek

certyfikowany instruktor masażu Shantala, masażystka, kosmetyczka, oligofrenopedagog



szkolenia z masażu Shantala dla rodziców.



Gabinet Kosmetyki Lekarskiej.

ul.Weteranów 46

20-044 Lublin

www.centermed.pl

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz